Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Zbrojownia Sztuki
Targ Węglowy 6, Gdańsk
24.02-19.03.2017
kurator: Robert Jarosz

web_north2

Wystawa Jarosława Flicińskiego “North isn’t South / Północ nie jest Południem” jest pierwszą publiczną prezentacją prac video powstałych w latach 1992-2002. Pokaz prac w historycznym budynku gdańskiej Zbrojowni należącym do Akademii Sztuk Pięknych jest szczególną sytuacją dla artysty, który ukończył studia na Wydziale Malarstwa PWSSP w 1991 roku.

Fliciński postrzegany wyłącznie jako malarz, przez lata rejestrował wizualne i dźwiękowe aspekty rzeczywistości m.in. w Gdyni, Schaffhausen i Marfie. Filmy towarzyszyły powstawaniu ważnych cykli malarskich Flicińskiego takich jak Skoki Do Wody (1992-1994) i Ściany (od 2000), ściśle z nimi korespondując. Swoje anarracyjne formy filmowe artysty zbudował na opozycji między statycznym a ruchomym, a jego kontemplacyjne realizacje noszą cechy ożywionej materii malarskiej.

Czterokanałowej projekcji video towarzyszy występ amerykańskiego performera Williama Fussell’a, który ewokuje stan umysłu Flicińskiego, będąc jego sceniczną projekcją stanu, w którym Gdynia nie jest Marfą, a noc dniem.